Mój prąd 5.0

Mój prąd 5.0

Mój Prąd 5.0 ruszy w kwietniu. Na jakie dofinansowanie można liczyć?

Dotacje nie tylko do fotowoltaiki

Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 do 10 kw ustalono w ostatniej edycji programu na 6 tys. zł. Przy inwestycji obejmującej inne elementy, np. magazyn energii, systemy zarządzania energią, dotacja do fotowoltaiki wzrastała do 7 tys. zł. Dofinansowanie do magazynu energii elektrycznej wynosiło 16 tys. zł, do magazyny ciepła – 5 tys. zł, do systemu zarządzania energią – 3 tys. zł. Warto przypomnieć, że Mój Prąd finansuje do 50 proc. kosztów instalacji.

NFOŚiGW planuje utrzymać ten poziom dofinansowania – wynika z informacji portalu WysokieNapiecie.pl. Natomiast dotacje do kolektorów słonecznych będą na znacznie niższym poziomie.

Jak dotąd program Mój Prąd nie wspierał montażu pomp ciepła, chyba że beneficjent zamontował pompę ciepła do ciepłej wody użytkowej ze zintegrowanym zasobnikiem. Wówczas mógł zakwalifikować urządzenie jako magazyn ciepła i złożyć w ramach tego samego wniosku jako dodatkowy element inwestycji. 

W programie Moim Prądzie 5.0 limity dofinansowania po pompy ciepła będą podobne, jak podstawowe dotacje w programie Czyste Powietrze – wynika z naszych informacji. Tu rozpiętość dofinansowania wynosi od 4,4 tys. zł w przypadku pompy powietrze-powietrze po aż 28 tys. zł przy gruntowej pompie ciepła. Dotacja do najpopularniejszej pompy powietrze-woda wynosi 12,6 tys. zł. Poziom dofinansowania uzależniono od efektywności urządzenia.\

Dofinansowanie tylko przy net-billingu

Co ważne, by uzyskać dofinansowanie z programu Mój Prąd 5.0 trzeba będzie – tak jak to było już przy czwartej edycji programu – korzystać z systemu rozliczeń na zasadach net-billingu. Wszyscy nowi prosumenci automatycznie teraz rozliczają energię poprzez net – billing, a więc według wartości energii wprowadzonej do sieci i pobranej z sieci. Kto będzie chciał skorzystać z Mojego Prądu 5.0 i dobrać do fotowoltaiki, którą już wcześniej zamontował, inne urządzenia, np. magazyn energii czy pompę ciepła, będzie musiał zrezygnować z rozliczania na zasadach opustów. W ostatniej edycji programu za przejście na net-billing premia wynosiła 3 tys. zł.

Według danych Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii elektrycznej na koniec 2022 r. do sieci dystrybucyjnych było przyłączone ponad 1,21 mln mikroinstalacji.

 

Add a Comment

Your email address will not be published.